موخوره کابوس همه ماست، اما موخوره چیست؟ سر تارهای موی خود را از نزدیک نگاه کنید، اگر سر تار موی شما دو یا چند شاخه باشد، باید به شما تسلیت بگوییم، موهای شما اصطلاحاً موخوره شده‌اند! این توصیف ساده موخوره بود، اما توضیح علمی آن چیست؟ دلیل به وجود آمدنش چیست؟ چطور باید از آن جلوگیری کرد؟ چطور باید درمانش کنیم؟ اصلاً درمان می‌شود؟ این‌ها سؤالاتی هستند که حداقل یک بار، شاید هم بارها، ذهن همه ما را به خود مشغول کرده‌اند. با فرفری کلاب در این مقاله همراه باشید تا پاسخ همه این سؤالات را به شما بدهیم.

انواع موخوره

انواع موخورهموخوره در واقع انواع متفاوتی ندارد، فقط میزان پیشرفت آن است که متفاوت است. در این مراحل میزان آسیب متفاوت است و همین قضیه باعث ایجاد تفاوت‌هایی در ظاهر موخوره می‌شود. در ادامه هر یک از این مراحل را بررسی می‌کنیم.

موخوره ابتدایی (Basic Split)

در مرحله اول موخوره، شما با شایع‌ترین نوع موخوره مواجه هستید. در مرحله ابتدایی موخوره، سلول‌های لایه بیرونی ساقه هنوز تا حد زیادی به هم چسبیده‌اند، اما بخش‌هایی هم شروع به جدا شدن کرده‌اند. سر تار مو در این مرحله دو شاخه شده ولی هنوز از پایین مو بالاتر نرفته است. ترمیم موها در این مرحله ساده‌تر از هر مرحله دیگری است. ساقه موی شما به مواد مغذی بیش‌تری نیاز دارد و هنوز هم قابل درمان است.

موخوره کوچک ( Mini Split)

مرحله دوم موخوره، هنوز هم از مراحل ابتدایی آن محسوب می‌شود و پیشرفت چندانی نکرده. موخوره مینی هم مانند موخوره ابتدایی رایج است و در مراحل اولیه آسیب زدن به موی شما به سر می‌برد. در این مرحله موها علاوه بر مواد مغذی، آب زیادی هم از دست داده‌اند و تشنه هستند، ولی هنوز هم می‌شود خسارات وارده را جبران کرد.

موخوره چنگالی (Fork in the Road)

همان‌طور که احتمالاً از اسمش هم حدس زده‌اید، موخوره در این مرحله پیشرفت بیش‌تری داشته و ظاهر تار موی شما، یک چنگال 3 شاخه را تداعی می‌کند. این نوع از موخوره نسبت به دو نوع قبلی کم‌تر شایع است ولی هنوز هم نسبتاً زیاد به چشم می‌خورد. آسیب در این مرحله، از لایه خارجی مو جلوتر رفته و بافت ساقه را هم تحت تأثیر قرار داده است. ماسک مو به دلیل آبرسانی عمیق‌تری که دارد، گزینه مناسب‌تری برای ترمیم موها در این مرحله است.

موخوره درختی (The Tree)

اشتباه نکنید، موخوره درختی یک حشره موذی نیست! در این نوع از موخوره، موها چند شاخه می‌شوند و به یک درخت شبیه هستند. مشخصاً آسیب در این مرحله بیش‌تر از مراحل قبلی است و سلول‌های لایه‌های داخلی ساقه، دارند از هم باز می‌شوند. آسیب در یک سمت تار مو پیشروی بیش‌تری دارد و شما با آسیب قرینه مواجه نیستید، حتی ممکن است این چند شاخگی فقط در یک سمت تار موی شما اتفاق بیافتد. اگر موخوره به این مرحله رسیده باشد، تقریباً قابل درمان نیست و وقت آن رسیده که موهای خود را کوتاه کنید تا جلوی پیشرفت بیش‌تر آن را بگیرید، اما همچنان بعد از کوتاهی به محصولات مراقبتی نیاز دارید تا از بازگشت دوباره این حشره موذی (!) جلوگیری کنید.

موخوره شمعی (The Candle)

احتمالاً ظاهر موخوره درختی برایتان بیش‌تر قابل تصور بود؛ این یکی هم چندان سخت نیست، فقط باید یک شمع خاموش را در نظر بگیرید. در مورد این نوع موخوره اوضاع کمی متفاوت است. انتظار ما از موخوره دو یا چند شاخه شدن تار موهاست. در این نوع از موخوره، در واقع با چند شاخگی مواجه نیستیم اما هنوز هم با موخوره سر و کله می‌زنیم. این نوع از موخوره بیانگر از دست رفتن میزان قابل توجهی از کوتیکول ( خارجی‌ترین لایه مو که به موی شما استقامت می‌دهد) است که بدون شکاف خوردن مو آغاز شده ولی از همان لحظه‌ای که به وجود می‌آید، مستعد شکاف خوردن است. متأسفانه در این مرحله هم شما باید موهای خود را کوتاه کنید، اما استفاده از محصولات مراقبتی مو که در لایه‌های درونی نفوذ می‌کنند هم برای جلوگیری از پیشرفت موخوره لازم است. انواع روغن‌های مو می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

موخوره گره‌ای (The Knot)

این نوع از موخوره در بین کسانی که موی فر دارند، شایع‌تر است. تار مو گره‌های تک رشته‌ای پیدا می‌کند؛ این یعنی تار مو، بعد از این که آسیب دیده و خشک‌تر شده، به خاطر حالت خودش، در پایین مو یک گره می‌خورد. شما این گره را به شکل یک نقطه سفید می‌بینید. مقاومت در این نقطه از مو، بسیار پایین است و عموماً با یک شانه کردن ساده، مو از همان گره خُرد می‌شود. در این مرحله هم موی شما نیاز به کوتاه کردن دارد و اگر موهای فری دارید، باید با ملایمت و ملاطفت زیاد با موهایتان برخورد کنید. استفاده از محصولات مراقبتی مناسب موی شما هم که دیگر نیازی به توضیح و تأکید ندارد!

عوارض موخوره چیست؟

مهم نیست که موی شما چه رنگی است، بلند است یا کوتاه، لخت است یا صاف؛ موخوره در هر مویی می‌تواند اتفاق بیافتد و در صورتی که درمان نشود، موها را کدر، خشک، گره خورده و به طور کلی نازک می‌کند. نکته‌ای که موخوره را نسبت به درمان مقاوم می‌کند، سرعت پیشرفت آن است. اگر به موقع به داد موهایتان نرسید، موخوره از سر مو بالا و بالاتر رفته و هیچ وقت توقف نمی‌کند؛ در نهایت تار موهای شما نازک می‌شود و موی نازک خودش مستعد مشکلات دیگری است. این زنجیره ادامه خواهد داشت، ممکن است حتی در مشکلات ثانویه‌ای که برای موها پیش می‌آید، کار به شوره سر یا ریزش مو هم برسد. پس مراقبت از موهایتان را دست کم نگیرید.

اصلی‌ترین دلایل بروز موخوره چیست؟

موخوره زمانی اتفاق میافتد که انتهای موهای شما خشک، شکننده و فرسوده شود. قرار گرفتن در معرض شرایط نامساعد آب و هوایی مثل آفتاب شدید یا آلاینده‌های محیطی و روش‌های آرایش مو مثل سشوار زدن، صاف کردن و بابلیس کردن، که با حرارت زیاد و مداوم همراه هستند، ممکن است باعث موخوره شود. نیازی به توضیح نیست که رنگ کردن، دکلره کردن یا هر فرایند شیمیایی دیگری که روی موها انجام شود، موها را مستعد خشکی و موخوره می‌کند. علاوه بر همه این‌ها، استفاده از محصولات مراقبت از مو با کیفیتِ پایین یا با فرمول‌های شیمیایی سخت هم می‌تواند باعث ایجاد موخوره شود. با توجه به اینکه بسیاری از افراد روزانه در معرض آلودگی و آفتاب هستند، عادات اشتباه دارند و از محصولات موی نه‌چندان باکیفیت استفاده می کنند، طبیعی است که موخوره اینقدر شایع است.

روش های درمان و جلوگیری از موخوره

محصولات مراقبتی درمان موخوره

قطعاً پیش‌گیری بهتر از درمان است. برای این که به موخوره دچار نشویم کارهایی هست که می‌توانیم انجام دهیم، کارهایی هست که باید انجام دهیم و کارهایی هست که نباید انجام دهیم.

 • موهای خود را به طور منظم کوتاه و نوک گیری کنید، ترجیحاً هر 6 هفته یک بار.
 • شستشوی روزانه موها را از برنامه خود حذف کنید. بیش‌تر از سه بار در هفته موها را شامپو نکنید.
 • از شامپوهای مناسب موی خود استفاده کنید، سعی کنید از انتخاب شامپوهایی با ترکیبات شیمیایی سخت اجتناب کنید.
 • بعد از هر شستشو (شامپو کردن)، از نرم کننده استفاده کنید.
 • از شانه‌های دندانه درشت برای باز کردن گره موهای خود استفاده کنید.
 • از انجام فرایندهای شیمیایی روی موها، مثل رنگ کردن، دکلره کردن یا فرکردن و صاف کردن آرایشگاهی خودداری کنید.
 • آرایش موها توسط روش‌های همراه با حرارت، مثل سشوار کشیدن یا استفاده از اتوی مو را به حداقل ممکن برسانید.
 • حتماً قبل از استفاده از وسایل حرارتی، از محافظ حرارتی استفاده کنید.
 • از مکمل‌های تقویت مو مثل بیوتین و فولیک اسید استفاده کنید.
 • زیاد آب بنوشید.
 • مصرف دخانیات را قطع کنید یا تا جایی که امکان دارد، کم کنید.

وقتی می‌گوییم موخوره کابوس همه ماست، شوخی نمی‌کنیم، چرا که با وجود همه این اقدامات، باز هم ممکن است دچار موخوره بشوید! تقریباً همه در مقطعی از زندگی خود با موخوره سر و کار داشته‌اند؛ پس شاید تا الان متوجه شده باشید که موخوره درمان قطعی ندارد و اگر به موقع اقدام نکنید، تنها چاره کوتاه کردن موهای آسیب دیده است که معمولاً یک سانت و دو سانت هم نیست! ممکن است برای این که به موی سالم برسید، لازم باشد حتی نصف طول موهایتان را کوتاه کنید! اما چکار کنیم که کار به آن‌جا نرسد؟ استفاده از محصولات مراقبتی و درمانی مو که رطوبت و چربی از دست رفته موها را جبران می‌کنند، نهایت کاری است که می‌توانید انجام دهید. بهتر است زودتر بجنبید و قبل از این که کار از کار بگذرد، جلوی پیشرفت موخوره موهایتان را بگیرید. فراموش نکنید که در نهایت شما دارید به نوعی آسیب موهایتان را پانسمان می‌کنید ولی بخیه نمی‌زنید، پس انتظار معجزه نداشته باشید.

محصولات مراقبتی برای درمان موخوره

از آن‌جایی که موخوره عموماً در اثر عادات روزانه اشتباه ایجاد می‌شود، اگر به موقع اقدام کنید، با مراقبت‌های مداوم و پیوسته می‌توانید تا حدودی از وخامت و پیشرفت آن جلوگیری کنید. اما چطور؟ همان‌طور که گفتیم موخوره در نهایت به دلیل خشکی مو ایجاد می‌شود، پس شما باید سعی کنید از خشک‌تر شدن موهایتان جلوگیری کنید، موهای خود را آبرسانی کنید و تعادل چربی‌های طبیعی را در موی خود حفظ کنید. استفاده از محصولات مراقبتی مثل روغن‌های مختلف، ماسک مو مخصوص موی خشک یا آسیب دیده، شامپوهای مخصوص موی خشک و آسیب دبده یا شامپوهای بدون سولفات، نرم کننده‌ها و… تأثیر قابل توجهی در شرایط موهای شما خواهند داشت.

شامپو مناسب

ممکن است موی شما خشک باشد، ممکن است آسیب دیده باشد، حتی ممکن است موی چربی داشته باشید و باز هم با معضل موخوره مواجه شوید. در هرصورت فراموش نکنید که شامپوی مناسب انتخاب کنید. استفاده از شامپوهای بدون سولفات هم برای درمان موخوره توصیه می‌شود.

نرم کننده

بعد از هر شستشوی موها با شامپو، از نرم کننده استفاده کنید. نرم کننده ساقه موی شما را آبرسانی می‌کند، از گره خوردن موها جلوگیری می‌کند و موها را براق و درخشان می‌کند. حتی اگر موخوره ندارید، نرم کننده را به لیست محصولات مراقبتی موی خود اضافه کنید.

ماسک مو

ماسک مو یک رطوبت رسان عمیق است که به بازگرداندن رطوبت و مواد مغذی به موها و تقویت ساقه‌های مو کمک می‌کند. ماسک مو برای کنترل موخوره و بهبود کلی ظاهر موهای شما عالی است. استفاده از ماسک مو یک بار در هفته توصیه می‌شود.

نرم کننده بدون نیاز به آبکشی

نرم کننده‎های بدون نیاز به آبکشی معمولاً روی موهای تمیز و با حوله خشک شده استفاده می‌شوند. تقسیم‌بندی موها موقع استفاده از نرم کننده بدون نیاز به آبکشی، می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر و به درستی از آن استفاده کنید، به طوری که از ریشه تا پایین موها را کاملاً آغشته کنید.

آبرسان و مرطوب کننده

استفاده از انواع آبرسان مو برای بهبود سلامت موها لازم است. آبرسان یا مرطوب کننده مو می‌تواند در قالب اسپری، کرم مو، موس مو و… باشد. محصول مناسب موی خود را پیدا کنید و هرگز آن را از روتین مراقبت از موهایتان حذف نکنید.

روغن آرگان

روغن آرگان از درخت آرگان، که درخت بومی مراکش است، تهیه می‌شود. روغن آرگان به شدت مرطوب کننده است و باعث درخشش موها می‌شود. برای استفاده از روغن آرگان، چند قطره از آن را به موهای مرطوب یا خشک بمالید و شانه بزنید.

بیشتر بخوانید : خواص روغن آرگان برای مو

روغن بادام

روغن بادام مرطوب کننده است، بافت سبکی دارد و موهای شما را سنگین نمی‌کند. می‌توانید از روغن بادام به عنوان نرم کننده بدون آبکشی، روی موهای مرطوب استفاده کنید.

نکات پایانی

وقتی تاری از مو “شکافته” می‌شود، به‌ندرت می‌توان صدمات وارد شده را جبران کرد.و تقریباً هرگز نمی‌شود دوباره به موهای بکر و دست نخورده سابق برگشت، تنها درمان واقعی برای موخوره، کوتاه کردن آن‌ها است؛ اما شما می‌توانید مو را به طور موقت و تا حدودی ترمیم کنید. حتی زمانی که موها را کوتاه می‌کنید، باز هم باید به مراقبت‌های مو ادامه دهید، چرا که موها هنوز و همیشه مستعد آسیب هستند.

پیش‌گیری بهتر از درمان است. اگر یک روتین مراقبت از موی درست داشته باشید، به جز موخوره از آسیب‌های دیگر هم پیش‌گیری کرده‌اید. استفاده از شامپوی مناسب، نرم کننده، ماسک مو، انواع روغن مو مثل نارگیل، جوجوبا، شیا باتر و… را در روتین خود بگنجانید، پشیمان نخواهید شد.

عادات روزانه اشتباه، مثل هر روز شامپو کردن موها، برس کشیدن به موی خیس، کم آب نوشیدن، استعمال دخانیات و… چون آهسته و پیوسته هستند، در طولانی مدت تأثیر خود را نشان می‌دهند. جبران این آسیب‌ها هم به همان نسبت به زمان بیش‌تر و اقدامات پیوسته نیاز دارد.